English

מפת האתר

צור קשר

 מקומות נושאים ושמות באתר

מי אנחנו

הצהרת פרטיות

פוליקמן

אלקיס

שכטר

גרשטיין

יורב

דף הבית

תיאור איסוף המידע  מדפי העד שנכתבו להנצחת הנספים ממשפחתנו

  ותועדו במוסד יד-ושם

  טרנסניסטריה  
 

 דף עדות ביד ושם

Hall of Names

היכל השמות ביד ושם

 

 

 דף טרנסניסטריה באתר שלנו, לא נוצר בבת-אחת.  עם הצטברות היידע  בנושאי המשפחה, וכאשר התבררו לנו מימדי האסון שפקד את כל הדור שישב עדיין בבסרביה וביניהם סבא וסבתא, דודים ודודות וקרובים בדרגות שונות – הבנו שיש להקדיש לנושא זה מקום מכובד , והדף צבר מקום נרחב.   ניסינו לצבור עדויות מאותם ששרדו – אבל הם מעטים ביותר, במשפחתנו.  באותו זמן, הוברר לנו, שבני משפחה רבים  כתבו, בזמנו, "דפי-עד" לזכר משפחותיהם, עבור "יד ושם". בשנת תשס"ה  פניתי, אם כן, ל"יד-ושם", וביקשתי, שיאתרו עבורי את הדפים שנכתבו לזכר בני משפחות אלקיס ופוליקמן.  באותם ימים, לא הייתי מודעת כלל למספר הדפים העצום הקיים. כעבור זמן-מה, קיבלתי בדואר  דפים ספורים, שהם איתרו במאגר שלהם וצילמו עבורי.  התחלתי לערוך רשימות, ולבדוק את המידע שהגיע לידי בדרך זו. כבר אז שמתי לב לכך, שיש כפילויות רבות.  כלומר: בני המשפחה שהיו בארץ – הנציחו את הוריהם וקרוביהם, בלי שידעו  שגם אחרים הנציחו אותם וללא תיאום ביניהם.  והנה בתחילת שנת תשס"ו נודע – שמוסד "יד ושם" מעבד את כל דפי העד לצורה דיגיטאלית, וכולם יכנסו לאתר האינטרנט של יד ושם. תוך מספר חודשים – כבר היתה אפשרות לכל אדם להיכנס לאתר של "יד ושם", ולחפש שם את דפי-העד שנכתבו להנצחת יקיריו. יחד עם עוד חוקרי-משפחה רבים בארץ ובעולם קפצתי על המציאה, ובהתחלה , באמת, נוצר באתר ההוא עומס עצום – כי כולם רצו להיכנס אליו. אבל תוך זמן-מה העומס פחת, וכיום יש אפשרות להיכנס אליו בלי בעיות.  

מה עשיתי?  לקחתי את הרשימה-המשפחתית שאבישי אחי ערך בשנת 1995 לכבוד הורינו, ובדקתי את כל השמות שצויינו בה כנספים בשואה, מן המשפחות אלקיס, פוליקמן, שכטר וגרשטיין.  התקבלו תשובות רבות, וראיתי שלרוב הנספים נכתבו בין שניים – לששה דפים!  אז היה צורך לבדוק את כל הדפים הללו, ולהשוות את המידע הכלול בהם. מהר מאד הבנתי, שיש הרבה כפילויות – ואפילו סתירות בין הנאמר, ואפשר להבין את הסיבה: הרי רוב הכותבים היו בארץ בתקופת השואה, ומה שהם יודעים הוא מפי השמועה.  גם פרטים אישיים על הנספים, כגון: תארכי לידה וכדומה – לא תמיד היו ידועים (או נשכחו) למעידים. וכך, כשרצינו להוסיף לרשימתנו קישורים לדפי-העד, ולעדכן לפיהם את המידע הכתוב בדף טרנסניסטריה על כל אחד הכלול  בה -  התחילו קשיי אימות הנתונים.  באשר לגילם של הנספים – החלטתי לרוב לכתוב את הממוצע מבין כל מה שנכתב בדפים השונים (או, שהחלטתי להאמין לזה שהיה קרוב ביותר לנספה, כאשר היה יסוד משמעותי להחליט כך). ובאשר לבעיות האחרות שהתעוררו  – אנסה להדגים את השאלות שנתקלתי בהן  וכיצד ניסינו לפתור אותן.

היכן נספו הקרובים המונצחים בדפים?  רוב הכותבים, שלא היו בידם פרטים – כתבו בפשטות: "טרנסניסטריה".  רק כשהתחלתי להשוות את העדויות הבנתי, שכדאי לבדוק ברצינות יותר את הדפים שנכתבו בידי הניצולים, אלה שהיו שם ממש,  ובהם דודינו ברוך ובתיה, ודודנו ישעיהו יורב - שנצלו מן התופת וכתבו דפי-עד רבים, וכן הרב ישעיה אלקיס, שכתב ספר ובו הוא מפרט את גורלם של בני משפחתו בטרנסניסטריה.

אביא כאן כמה דוגמאות, להמחשת הנושא:   

מתיתיהו פוליקמן – היה כידוע, ערירי ללא ילדים.  לזכרו נכתבו ששה דפי-עד!  רק כשמצאתי את הששי – למדתי ממנו, כי למתיתיהו ואשתו היה ילד מאומץ, שגם הוא נספה אתם.

חיים פוליקמן – גם לזכרו נכתבו ששה דפי-עד, וברובם נכתב פשוט: נספה בטרנסניסטריה.  רק ברוך אלקיס, שהיה שם, מציין – שחיים נספה בטרנובה (כפר בבסרביה, בו היו גרים, בשעתו, שמואל גרשטיין ומשפחתו  לפני עלייתם),  ואלו אשתו נרצחה ביידיניץ . כלומר – שניהם נספו  כבר בדרך לטרנסניסטריה.

שלום-שכנא פוליקמן ואשתו רחל -  בתם, גיטל (גליה) פוליקמן, כתבה דפי-עד לזכרם כבר בשנת 1955.   כעבור למעלה מארבעים שנה – כשהיו בידיה תמונות אחרונות מהם – כתבה שוב דפי-עד, והפעם חתמה בשם: גליה בן-חורין, והוסיפה לדפים את תמונותיהם.  מלבד זאת, כתבה דף-עד שלישי לאביה.  בכל אחד מן הדפים היא כתבה שנת-לידה אחרת להוריה, ואנחנו לא יכולנו לקבוע מה הנכון - אבל הכנסנו את כולם, כי חשבנו שכך נכון לעשות.

חנה ווקסלמן – נכדת פנחס פוליקמן: בתחילה -  מצאתי רק דף עדות אחד שנכתב לזכרה – ולפיו ערכתי את המידע.  רק כעבור זמן רב מצאתי עוד דף שנכתב על-ידי רוחמה פוליקמן – ואז הוברר לי שבעצם חנה היתה נשואה, ושם משפחתה שונה, ואפילו היה לה תינוק, שגם הוא הונצח בדף משלו!  לעומת-זאת לא מצאתי עדות על בעלה של חנה, אולי כי אין בידי מספיק פרטים כדי לחפש אותו.

משפחת סגל -  שמתי לב, שאיש לא כתב דפי-עד למשפחה זו. לכן, הסבתי את תשומת-לבו של צבי לאפשרות להנציח את משפחתו בדפי-עד.  לצבי לא היה שום מושג מה קרה ליקיריו אחרי שנפרד מהם, לכן כתב בפשטות: נספו בטרנסניסטריה.  רק אחרי חקירות נוספות, מצאתי עוד דף, שכתב דודנו ישעיהו יורב לזכר אחותו מרים וילדיה, בו הוא מפרט את מקומות פטירתם.

לייב-אברהם גרשטיין   – מבין חמישה דפי-עד, רק ברוך אלקיס ידע לציין את מקום פטירתו של ל"א, שהוא: יערות קוסאוצע.  כמו-כן, אנחנו ידענו על ילד אחד (שמשון) שהיה לליב-אברהם ולאשתו, והוא גם מוזכר בכמה מדפי-העד שנכתבו לזכרם.  רק באחד מן הדפים (שכתבה אחותה של בילה) מוזכר, שהייתה להם עוד ילדה, כנראה תינוקת, שעל לידתה לא קראנו במכתביו של סבא יעקב-יוסף, כי היא נולדה לאחר שהמכתבים חדלו להגיע ארצה.  

ליזה גרשטיין – בתם של ישעיהו ומניה.  התפלאנו, איך ישעיהו, שכתב דפי-עד לכמה מבני המשפחה – לא כתב דף לבתו?  רק באיחור מצאנו את הדף שכתב לאחותו מרים, ובו ציין גם את בתו ליזה ואת תאריך ומקום מותה.  מדוע כך?    איננו יודעים. 

ישראל-אברהם אלקיס (בן דוד של משה-יהודה ואביהם של הרב ישעיה אלקיס ומרדכי בעלה של הדודה חוה) - שמנו לב, שהרב אלקיס לא הנציח את הוריו וילדיהם בדפי-עד. לעומת זאת, אשתו – כן כתבה דפים למשפחתה.  כנראה, כיוון שהרב כתב בפירוט על גורל משפחתו בספרו "תולדות חיים", אולי הוא חשב שאין צורך לכתוב גם דפי-עד? בכל זאת, אני מלאתי דפים לזכרם, כדי שייכנסו גם הם למאגר של "יד ושם". וכמובן במילוי הפרטים – התבססתי על הכתוב בספר.

בסוף הרשימה שלנו מופיעה משפחת גיטמן – שאם המשפחה – רחל – היתה אחותם של הרב ישעיה אלקיס, ושל מרדכי.  בתחילה מצאתי להם דף-עד אחד, בו כתוב, שהם נספו בפוגרום ברישקאן – עיר מגוריהם, וכך ציינתי ברשימה.  רק יותר מאוחר מצאתי עוד דף, ובו כתוב שנספו במחנה רוזנה, טרנסניסטריה.  למי להאמין?  במקרה זה, בדקתי בספרו של הרב ישעיה אלקיס "תולדות חיים", בו הוא מספר על אחותו, בעלה ובנה, שגורשו לדרום טרנסניסטריה ונספו שם. לפיכך, החלטתי שהעדות השניה היא הנכונה.

משה שכטר – בן מתיתיהו ופייגה, כמה ילדים היו לו?  שני דפי-עד נכתבו לזכרו, ובשניהם מוזכר ילד אחד בלבד.  אלא שבאחד כתוב, שהילד היה בן 9 – ואף נזכר שמו, ובשני כתוב – שהילד היה בן 3, ושמו אינו ידוע.  כדי להרבות את הבלבול – שמעתי מיצחק עוקד, חוקר משפחת שכטר -  שהיה בן קטן שני במשפחה, אבל גם יצחק אינו יודע את שמו, אינו זוכר מהיכן יש לו המידע, ולא כתב לו דף-עד.  במקרה זה –התיעצתי עם בני משפחה והחלטנו, שלא נכניס ילד שני לרשימה, כי אין לנו מספיק עדויות עליו...

 זה המקום לציין גם, שהאנשים ב"יד ושם" ששיכתבו את "דפי-העד" וכתבו את הפרטים באותיות אנגליות – שיבשו פעמים רבות את השמות הפרטיים, או את שמות המקומות, או שזיהו לא נכון את ארץ-ההולדת או פרטים אחרים (באחת הפעמים מצאתי כתוב, שנובוסליצה היא בצ'כוסלובקיה!) .  בתחילת הדרך ניסיתי להעיר על כך לאנשי יד-ושם, אבל אחר-כך הבנתי שהם מוצפים בכל-כך הרבה הערות, שאין להם כח-אדם לטפל בכולן. עבודה זו נשארה לעתיד, ואשמח לעזור לכל מי שייקח על עצמו לעדכן את הנתונים השגויים.

 בשלב האחרון – של הכנסת החומר לאינטרנט -  כמובן  הזדקקתי לשיתוף-פעולה מצד אחי, משה יורב , כיוון שאני (בגילי המופלג) אינני יודעת להכניס חומר לאינטרנט. לכן הוא – כעורך האתר – אחראי על הנושא הזה.

 ומשה - נענה לכל בקשותי וכתב ושינה ותיקן את הרשימה בדף טרנסניסטריה!  לפעמים שלחתי לו הודעות "אחרונות" וכעבור חצי שעה עוד הודעה "אחרונה" וכן הלאה – עד שלא מצאתי יותר חידושים.

הייתי רוצה להציע לכם תחביב: להיכנס לאתר שלנו – לראות מה קיים בו,  ואחר-כך להיכנס לאתר יד-ושם, ולנסות למצוא עוד דפים, שאני לא מצאתי.  כל "מציאה" כזאת תתקבל בברכה, תזכה את המוצא ב"יישר-כח",  ותתווסף למאגר הקיים בדף-טרנסניסטריה שלנו.

חסרות לנו תמונות של רבים מהנספים ונודה לכל מי שישלח תמונה להנצחת הקרובים.

ה' ייקום דמם של כל בני משפחתנו הנספים בשואה!

שרה המל, סעד

 אב תשס"ז – יולי 2007